Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:15 Leto
15:30 Britt-Marie Var Här
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman Premiär
19:30 Aniara Premiär
20:00 The Favourite
i morgon
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
Fler dagar...
REGEMENTETS DOTTER
VAN GOGH - OF WHEAT FIELDS AND CLOUDED SKIES
DEGAS: PASSION FOR PERFECTION
VALKYRIAN
DEN UNGE PICASSO
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:15 Leto
15:30 Britt-Marie Var Här
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman Premiär
19:30 Aniara Premiär
20:00 The Favourite
i morgon
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
Fler dagar...
Elektra nyhetsbrev
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
VINNARNA I TÄVLINGEN
Carmen/Petrusjka
Live sön 19 maj kl 17:00
  Se tider och boka/köp
Carmen/Petrushka
Ny koreografi
Musik
Libretto
Land
Produktionsår
Beräknad längd
Arrangör
Alberto Alonso, Edward ClugAlberto Alonso...🔍
Georges Bizet, Rodion Shchedrin, Igor StravinskijGeorges Bizet...🔍
Alberto Alonso, Carmen de Prosper MériméeAlberto Alonso...🔍
Ryssland
2019
140 min
Bolsjojteatern

Elektra livesänder de två enaktarna Carmen och Petrusjka från Bolsjoj den 19 maj. En storslagen avslutning av den fina balettsäsongen på bio från Moskva.

Carmen är i balettens form lika passionerad och frisinnad som alltid. Hon förför Don José för att få honom att släppa henne ur fängelset. När hon väl är fri inser hon att hon är fånge i ett triangeldrama. Enaktaren av den kubanske koreografen Alberto Alonso skapades ursprungligen för Bolsjojs prima ballerina Maja Plisetskaja.

Petrusjka är en nyskriven balett för Bolsjoj av den samtida koreografen Edward Clug, som fångar den ryska balettens själ. Vid Sankt Petersburgskarnevalen spelar tre dockor upp samma scen om och om igen: den olyckliga Petrusjka, koketten och en morian.

Ny koreografi
Musik
Libretto
Land
Produktionsår
Beräknad längd
Arrangör
Alberto Alonso, Edward ClugAlberto Alonso...🔍
Georges Bizet, Rodion Shchedrin, Igor StravinskijGeorges Bizet...🔍
Alberto Alonso, Carmen de Prosper MériméeAlberto Alonso...🔍
Ryssland
2019
140 min
Bolsjojteatern
Balett på bio
Balettföreställningen ingår i Balett på bio och visas 19/5 kl 17:00 (Live).
(detta är de sista visningarna i denna serie)

i dag
13:15 Leto
15:30 Britt-Marie Var Här
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman Premiär
19:30 Aniara Premiär
20:00 The Favourite
i morgon
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
sön 17 feb
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:30 Aniara
17:30 Eld & Lågor
18:00 Free Solo Premiär
19:30 Dogman
20:00 Leto
mån 18 feb
13:00 Leto
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 Dogman
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Film & samtal: Aniara Gäster: Pella Kågerman & Hugo Lilja
19:30 The Favourite
tis 19 feb
13:00 The Favourite
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 The Wife
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Moa Martinson - landsmodern
20:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
ons 20 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:15 Leto
14:15 Dogman
15:30 The Wife
17:30 Britt-Marie Var Här
18:00 Aniara
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
tors 21 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:00 The Wife
13:30 Eld & Lågor
15:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
16:00 Britt-Marie Var Här
18:00 Kulturredaktörens val: 491
20:00 Dogman
fre 22 feb
13:00 Bohemian Rhapsody
14:00 Eld & Lågor
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Woman at War Premiär
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Dogman
lör 23 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan Premiär
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune Premiär
14:30 Britt-Marie Var Här
15:30 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text) Premiär
17:30 Woman at War
18:00 Eld & Lågor
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
sön 24 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
14:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
16:15 Olavi Virta - en oförglömlig röst
18:30 Woman at War
19:30 Eld & Lågor
mån 25 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal) Premiär
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Eld & Lågor
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Dogman
18:00 Film & samtal: Free Solo Gäster: Håkan Bengtsson & Thor-Björn Käck
19:30 The Favourite
tis 26 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal)
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Moa Martinson - landsmodern
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Dogman
17:30 Woman at War
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Eld & Lågor
ons 27 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Bohemian Rhapsody
16:00 The Wife
17:30 Woman at War
18:00 Aniara
19:30 Leto
20:00 Britt-Marie Var Här
tors 28 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Eld & Lågor
16:00 The Wife
17:15 The Favourite
19:30 Woman at War
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎