Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
15:30 Colette
16:00 Tornet
17:30 Boy Erased
18:00 Cold War
i morgon
Elektra
13:15 Mamma Mia! here we go again
14:00 Leslie Brinner
15:30 Leave No Trace
16:00 Klassiker: Min sköna tvättomat
17:30 Boy Erased
18:00 Cold War
19:30 Colette
20:00 Tornet
Fler dagar...
MAN I MOGEN ALDER
IN SEARCH OF BEETHOVEN
RIGOLETTO
NACKROSOR AV MONET
LA TRAVIATA
NOTKNÄPPAREN
KUNGEN OCH JAG
MATTHEW BOURNE'S CINDERELLA
FEST
BOK/KÖP BILJETTER1
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
15:30 Colette
16:00 Tornet
17:30 Boy Erased
18:00 Cold War
i morgon
Elektra
13:15 Mamma Mia! here we go again
14:00 Leslie Brinner
15:30 Leave No Trace
16:00 Klassiker: Min sköna tvättomat
17:30 Boy Erased
18:00 Cold War
19:30 Colette
20:00 Tornet
Fler dagar...
Elektras nyhetsbrev
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.   Om integritet
CAFE KOPPAR
Charmören (sv. txt)
fre 30 nov kl 18:00
  Se tider och boka/köp
Charmören
En film av Milad Alami
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Danmark, Sverige
2017
18 maj 2018
100 min
Drama
Från 11 år
Danska
Svenska

Iranske Esmail håller på att bli utvisad från Danmark och kämpar desperat för att få stanna i landet. Strategin är att hänga på barer i hopp om att hitta en dansk kvinna att gifta sig med. Helt oväntat blir han hals över huvud förälskad i Sara, som dessvärre inte alls är lösningen på hans situation. Tiden börjar rinna ut och ouppklarade händelser från det förflutna är honom hack i häl.

Medverkande: Ardalan Esmaili, Soho Rezanejad, och Susan Taslimi.
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Danmark, Sverige
2017
18 maj 2018
100 min
Drama
Från 11 år
Danska
Svenska
30 års jubiléum
Filmen ingår i 30 års jubiléum och visas 30/11 kl 18:00.
Övrigt som återstår i denna serie
Sagoland 30/11 kl 09:15
Varghunden (sv. tal) 30/11 kl 10:15
Vad ska folk säga 30/11 kl 13:00
Kalas Alfons! 30/11 kl 15:00
Jubiléumsfest 30/11 kl 20:00
Life, Itself 30/11 kl 22:30

i dag
15:30 Colette
16:00 Tornet
17:30 Boy Erased
18:00 Cold War
i morgon
13:15 Mamma Mia! here we go again
14:00 Leslie Brinner
15:30 Leave No Trace
16:00 Klassiker: Min sköna tvättomat
17:30 Boy Erased
18:00 Cold War
19:30 Colette
20:00 Tornet
fre 23 nov
13:30 Colette
14:00 Mamma Mia! here we go again
15:30 Cold War
16:00 Unga Astrid
18:00 Teater på bio: Män i mogen ålder / Vanhoja poikia Live
18:30 X&Y (sv. txt) Premiär
20:01 Olegs barndom Premiär
lör 24 nov
13:00 Matiné: LasseMajas Detektivbyrå - det första mysteriet (sv. txt)
13:30 Matiné: Lilla spöket Laban - spökdags
15:30 Cold War
17:30 X&Y (sv. txt)
19:30 Olegs barndom
sön 25 nov
13:00 Matiné: Lilla spöket Laban - spökdags
15:30 Colette
17:30 X&Y (sv. txt)
19:00 Bergman 100 år: Tystnaden
19:30 Boy Erased
mån 26 nov
12:00 Den tysta revolutionen
13:00 X&Y (sv. txt)
14:00 Nothing Like a Dame
15:15 Boy Erased
15:45 Unga Astrid
17:30 X&Y (sv. txt)
18:00 Film & samtal: Tornet Gäst: Ernesto Katzenstein
19:30 Cold War
tis 27 nov
13:30 X&Y (sv. txt)
13:45 Colette
15:30 Tornet
15:45 Mamma Mia! here we go again
17:30 X&Y (sv. txt)
18:00 Konst på bio: In search of Beethoven
19:30 Cold War
ons 28 nov
13:15 Juliet, Naked
13:30 Unga Astrid
15:30 Nothing Like a Dame
15:45 Boy Erased
17:30 X&Y (sv. txt)
18:00 Olegs barndom
19:30 Boy Erased
19:45 Tornet
tors 29 nov
13:15 Juliet, Naked
14:00 Cold War
15:30 Colette
16:00 Nothing Like a Dame
17:30 X&Y (sv. txt)
18:00 Olegs barndom
19:15 10:ans filmklubb
19:45 Tornet
fre 30 nov
09:15 30 års jubiléum: Sagoland
10:15 30 års jubiléum: Varghunden (sv. tal)
13:00 30 års jubiléum: Vad ska folk säga
15:00 30 års jubiléum: Kalas Alfons!
18:00 30 års jubiléum: Charmören (sv. txt)
22:30 30 års jubiléum: Life, Itself
lör 1 dec
13:00 X&Y (sv. txt)
13:30 Matiné: Lilla spöket Laban - spökdags
15:00 Opera på bio: Rigoletto Live
15:15 Cold War
17:45 Life, Itself
20:00 När fjärilarna kommer
sön 2 dec
13:30 Matiné: Lilla spöket Laban - spökdags
14:00 Life, Itself
15:15 X&Y (sv. txt)
16:15 Skratta eller dö
17:30 När fjärilarna kommer
18:00 Cold War
19:30 Olegs barndom
20:00 Colette
mån 3 dec
13:30 Unga Astrid
14:00 Colette
16:00 Cold War
18:00 Film & samtal: Olegs barndom Gäst: Per Urban Pettersson
tis 4 dec
13:15 När fjärilarna kommer
14:00 X&Y (sv. txt)
15:30 Olegs barndom
16:00 Cold War
17:15 Life, Itself
18:00 Konst på bio: Näckrosor av Monet - vattnets och ljusets magi
19:30 Unga Astrid
20:00 Tornet
ons 5 dec
12:30 Tornet
14:15 Colette
17:15 Life, Itself
19:30 När fjärilarna kommer
tors 6 dec
13:30 Life, Itself
16:00 Cold War
18:00 Kulturredaktörens val: Ficktjuven Klassiker
20:00 X&Y (sv. txt)
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎