Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
i morgon
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:30 Aniara
17:30 Eld & Lågor
18:00 Free Solo Premiär
19:30 Dogman
20:00 Leto
Fler dagar...
REGEMENTETS DOTTER
VAN GOGH - OF WHEAT FIELDS AND CLOUDED SKIES
DEGAS: PASSION FOR PERFECTION
VALKYRIAN
DEN UNGE PICASSO
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
i morgon
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:30 Aniara
17:30 Eld & Lågor
18:00 Free Solo Premiär
19:30 Dogman
20:00 Leto
Fler dagar...
Elektra nyhetsbrev
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
VINNARNA I TÄVLINGEN
Den unge Picasso
Visas endast tis 16 april kl 18:00
  Se tider och boka/köp
Konst på bio
Längd
Arrangör
90 min
Folkets Hus & Parker

Konst på bio avslutar säsongen med ingen mindre än Pablo Picasso och en skildring av hans ungdomsår och dess påverkan på hans konst.

Pablo Picasso är en av världens största konstnärer genom tiderna, och aktiv ända fram till sin död 1973. Här skildras en mer okänd sida av konstnären – hans ungdomsår. Vad formade Picasso? Filmen besöker Malaga, Barcelona och Paris, som alla spelade en viktig roll. Här beskrivs hur Picasso lärde sig sitt hantverk och utvecklades som konstnär.

Svensk text.

Längd
Arrangör
90 min
Folkets Hus & Parker
Konst på bio
Arrangemanget ingår i Konst på bio och visas 16/4 kl 18:00.
Övrigt som återstår i denna serie

i dag
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
i morgon
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:30 Aniara
17:30 Eld & Lågor
18:00 Free Solo Premiär
19:30 Dogman
20:00 Leto
mån 18 feb
13:00 Leto
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 Dogman
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Film & samtal: Aniara Gäster: Pella Kågerman & Hugo Lilja
19:30 The Favourite
tis 19 feb
13:00 The Favourite
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 The Wife
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Moa Martinson - landsmodern
20:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
ons 20 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:15 Leto
14:15 Dogman
15:30 The Wife
17:30 Britt-Marie Var Här
18:00 Aniara
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
tors 21 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:00 The Wife
13:30 Eld & Lågor
15:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
16:00 Britt-Marie Var Här
18:00 Kulturredaktörens val: 491
20:00 Dogman
fre 22 feb
13:00 Bohemian Rhapsody
14:00 Eld & Lågor
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Woman at War Premiär
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Dogman
lör 23 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan Premiär
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune Premiär
14:30 Britt-Marie Var Här
15:30 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text) Premiär
17:30 Woman at War
18:00 Eld & Lågor
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
sön 24 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
14:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
16:15 Olavi Virta - en oförglömlig röst
18:30 Woman at War
19:30 Eld & Lågor
mån 25 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal) Premiär
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Eld & Lågor
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Dogman
18:00 Film & samtal: Free Solo Gäster: Håkan Bengtsson & Thor-Björn Käck
19:30 The Favourite
tis 26 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal)
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Moa Martinson - landsmodern
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Dogman
17:30 Woman at War
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Eld & Lågor
ons 27 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Bohemian Rhapsody
16:00 The Wife
17:30 Woman at War
18:00 Aniara
19:30 Leto
20:00 Britt-Marie Var Här
tors 28 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Eld & Lågor
16:00 The Wife
17:15 The Favourite
19:30 Woman at War
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎