Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:15 Matiné: Monky Premiär
19:30 Klassiker: Sinnenas rike Nypremiär
i morgon
Elektra
13:15 Matiné: Monky
13:45 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
15:15 Steg för steg
16:00 Balett på bio: Romeo och Julia Live
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
mån 22 jan
Elektra
13:30 Victoria & Abdul
13:45 Vår Vingård i Bourgogne
15:30 The Party
15:45 Wind River
17:15 The Greatest Showman
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 Steg för steg
20:00 God's Own Country
tis 23 jan
Elektra
13:15 Mordet på Orientexpressen
13:30 Okänd soldat
15:45 Wind River
16:00 Let The Sunshine In
17:45 Ted - för kärlekens skull
20:00 The Party
ons 24 jan
Elektra
13:30 Matiné: Monky
13:45 Ted - för kärlekens skull
15:30 The Party
16:00 Vår Vingård i Bourgogne
17:30 Steg för steg
18:00 Klassiker: Sinnenas rike Sista dagen
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
tors 25 jan
Elektra
13:15 Victoria & Abdul
14:00 Ted - för kärlekens skull
15:15 Steg för steg
16:30 Okänd soldat
17:15 The Greatest Showman
Fler dagar...
LIVE PÅ BIO
ROMEO OCH JULIA
TOSCA
KÄRLEKSDRYCKEN
RAFAEL
LA BOHÈME
THE FLAMES OF PARIS
SEMIRAMIS
BULLANSCENEN
MIN LILLASYSTER KANIN
RUNDGÅNG
RÄVEN I DEN KOLSVARTA NATTEN
KOTTEN OCH STORMEN
KÖP/BOKA BILJETTER
CAFÉ KOPPAR
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:15 Matiné: Monky Premiär
19:30 Klassiker: Sinnenas rike Nypremiär
i morgon
Elektra
13:15 Matiné: Monky
13:45 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
15:15 Steg för steg
16:00 Balett på bio: Romeo och Julia Live
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
mån 22 jan
Elektra
13:30 Victoria & Abdul
13:45 Vår Vingård i Bourgogne
15:30 The Party
15:45 Wind River
17:15 The Greatest Showman
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 Steg för steg
20:00 God's Own Country
tis 23 jan
Elektra
13:15 Mordet på Orientexpressen
13:30 Okänd soldat
15:45 Wind River
16:00 Let The Sunshine In
17:45 Ted - för kärlekens skull
20:00 The Party
ons 24 jan
Elektra
13:30 Matiné: Monky
13:45 Ted - för kärlekens skull
15:30 The Party
16:00 Vår Vingård i Bourgogne
17:30 Steg för steg
18:00 Klassiker: Sinnenas rike Sista dagen
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
tors 25 jan
Elektra
13:15 Victoria & Abdul
14:00 Ted - för kärlekens skull
15:15 Steg för steg
16:30 Okänd soldat
17:15 The Greatest Showman
Fler dagar...
Elektranytt
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev
MARABOU
CAFÉ KOPPAR
Django
mån 29 jan kl 18:00
  Se tider och boka/köp
Förintelsens minnesdag
En film av Etienne Comar
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Språk
Textning
Frankrike
2017
117 min
Drama, Krigsfilm, Musik, Verklighetsbaserad
Franska
Svenska

Under det ockuperade Paris i 1943 spelar den briljanta och bekymmerslösa Django Reinhardt sin swing-jazz på stadens bästa arenor och konsertställen - Django är på toppen av sin karriär. Men han tillhör också det romska folket, och över hela Europa äger förföljelsen av romer rum. Och inom kort tar hans liv en ny vändning när det nazistiska propagandadepartementet vill skicka honom på turné i Tyskland. Med Reda Kateb (Zero Dark Thirty) och Cécile De France (Hereafter).

 

Film och samtal: 29 januari kl. 18.00 - Förintelsens Minnesdag.

Gäster: Claes Tillander (ordf. Jazzens Vänner), Roza Huzko & Marko Grönfors(Nationella Minoriteter Romer), Hasse & Gino Taikon spelar musik.

Medverkande: Reda Kateb, Cécile De France, Ulrich Brandhoff
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Språk
Textning
Frankrike
2017
117 min
Drama, Krigsfilm, Musik, Verklighetsbaserad
Franska
Svenska
Förintelsens Minnesdag
Filmen ingår i Förintelsens Minnesdag och visas 29/1 kl 18:00 (Film & samtal - Gäster: Claes Tillander (ordf. Jazzens vänner), Roza Huzko & Marko Grönfors (Nationella Minoriteter Romer), Hasse & Gino Taikon spelar musik).
Övrigt i denna serie
Fanny's flykt 28/1 kl 17:30 (Musik av Daniel Klanger innan filmen)
Fanny's flykt 28/1 kl 18:00
Krig (sv. txt) 30/1 kl 09:30 (Skolbio för högstadiet - Ingen kostnad inom Kulturgarantin)
Sameblod (sv. txt) 31/1 kl 13:30 (Bio för högstadiet/gymnasiet 40 kr/st - Gäst: Ami Netzler (Strateg stadsledningskontoret Västerås)

i dag
13:15 Matiné: Monky Premiär
19:30 Klassiker: Sinnenas rike Nypremiär
i morgon
13:15 Matiné: Monky
13:45 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
15:15 Steg för steg
16:00 Balett på bio: Romeo och Julia Live
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
mån 22 jan
13:30 Victoria & Abdul
13:45 Vår Vingård i Bourgogne
15:30 The Party
15:45 Wind River
17:15 The Greatest Showman
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 Steg för steg
20:00 God's Own Country
tis 23 jan
13:15 Mordet på Orientexpressen
13:30 Okänd soldat
15:45 Wind River
16:00 Let The Sunshine In
17:45 Ted - för kärlekens skull
20:00 The Party
ons 24 jan
13:30 Matiné: Monky
13:45 Ted - för kärlekens skull
15:30 The Party
16:00 Vår Vingård i Bourgogne
17:30 Steg för steg
18:00 Klassiker: Sinnenas rike Sista dagen
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
tors 25 jan
13:15 Victoria & Abdul
14:00 Ted - för kärlekens skull
15:15 Steg för steg
16:30 Okänd soldat
17:15 The Greatest Showman
fre 26 jan
13:15 Wind River
15:15 Ted - för kärlekens skull
16:00 Steg för steg
17:30 Katie Says Goodbye Premiär
19:30 The Greatest Showman
lör 27 jan
13:00 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
14:00 Bullanscenen: Min lillasyster Kanin
14:00 Matiné: Monky
15:00 Okänd soldat
16:00 Steg för steg
19:00 Opera på bio: Tosca Live
sön 28 jan
13:00 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
14:00 Matiné: Monky
15:00 Katie Says Goodbye
17:00 Ted - för kärlekens skull
17:30 Förintelsens Minnesdag: Fanny's flykt Musik av Daniel Klanger innan filmen
18:00 Förintelsens Minnesdag: Fanny's flykt
19:15 The Party
mån 29 jan
13:30 Fanny's flykt
14:00 Wind River
15:30 The Greatest Showman
16:00 Katie Says Goodbye
17:30 Ted - för kärlekens skull
18:00 Förintelsens Minnesdag: Django Film & samtal - Gäster: Claes Tillander (ordf. Jazzens vänner), Roza Huzko & Marko Grönfors (Nationella Minoriteter Romer), Hasse & Gino Taikon spelar musik
19:45 Vår Vingård i Bourgogne
tis 30 jan
09:30 Förintelsens Minnesdag: Krig (sv. txt) Skolbio för högstadiet - Ingen kostnad inom Kulturgarantin
13:15 The Greatest Showman
14:00 Wind River
15:15 Ted - för kärlekens skull
16:00 Victoria & Abdul
17:30 Katie Says Goodbye
19:30 Steg för steg
ons 31 jan
13:30 Förintelsens Minnesdag: Sameblod (sv. txt) Bio för högstadiet/gymnasiet 40 kr/st - Gäst: Ami Netzler (Strateg stadsledningskontoret Västerås
14:00 Vår Vingård i Bourgogne
16:00 Steg för steg
16:15 The Party
17:29 Ted - för kärlekens skull
19:30 Wind River
tors 1 feb
09:30 Fanny's flykt Skolbio för högstadiet - Ingen kostnad inom Kulturgarantin
13:15 Steg för steg
14:00 The Greatest Showman
15:30 Vår Vingård i Bourgogne
16:00 Victoria & Abdul
17:30 Katie Says Goodbye
18:00 Gästspelsscen - 4:e teatern: Ja må hon leva
18:00 Spanska filmserien: The Pope's Toilet
20:00 Ted - för kärlekens skull
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎