Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
Fler dagar...
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
NY SÄSONG THE MET
TURANDOT
MANON
MADAMA BUTTERFLY
AKHNATEN
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
Fler dagar...
Elektra veckobrev
Anmäl dig till vårt veckobrev   Om integritet
CAFÉ KOPPAR

Dokumentärfilmsdagar på Elektra 6 - 8 maj 2019. 

Biljetter: Festivalpass till samtliga 8 filmerna: 250 kr.

Enstaka film: ordinarie biljettpris.

Juholt – en katt bland hermeliner: biljettpris 70 kr.

 

Dokumentärfilmsdagar
Alla visningar i denna serie
Ovan Babylon (Sv. txt): mån 6/5 kl 18:00 (Gäst: Folke Rydén)
Parning (Sv. txt): mån 6/5 kl 20:00
Håkan Juholt - en katt bland hermelinerna: tis 7/5 kl 16:30 (Gäster: Roland Sundgren & Richard Appelbom)
Sivandivan: tis 7/5 kl 18:00
Hjärtelandet: tis 7/5 kl 20:00
Belleville Baby: ons 8/5 kl 16:30
Lucky One (Sv. txt): ons 8/5 kl 18:00
Säsong (Sv. txt): ons 8/5 kl 19:30 (Gäst: John Skoog)

Publicerad 9/4 2019 kl 17:22. Senast uppdaterad 16/4 2019 kl 14:29.

i dag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
sön 21 april
13:00 Påsklovsbio: Emil & Ida i Lönneberga (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Ponyo på klippan vid havet (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
16:30 Claire Darling (Salong 2)
17:30 Birds of Passage (Salong 1)
18:30 Mellan raderna (Salong 2)
19:45 Beskyddarna (Salong 1)
mån 22 april
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Klassiker: Life of Brian 40-års jubiléum (Salong 1)
17:00 Helan & Halvan (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Matteusevangeliet Gäster: Erik Jersenius, Susann Senter, Daniel Berg (Salong 1)
19:00 Cold Case Hammarskjöld (Salong 2)
tis 23 april
13:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Cold Case Hammarskjöld (Salong 1)
19:45 Birds of Passage (Salong 1)
ons 24 april
13:15 Helan & Halvan (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Vincent van Gogh - vid evighetens port (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Transnistra (sv. txt) Gäster: Anna Eborn & Tolya (Salong 1)
18:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 2)
20:10 Claire Darling (Salong 2)
tors 25 april
13:00 Claire Darling (Salong 1)
14:00 Beskyddarna (Salong 2)
14:45 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
16:45 Birds of Passage (Salong 1)
19:00 10:ans Filmklubb (Salong 1)
fre 26 april
13:30 Claire Darling (Salong 1)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
17:30 Pearl Premiär (Salong 1)
18:30 Birds of Passage (Salong 2)
19:30 Greta Premiär (Salong 1)
lör 27 april
13:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Pearl (Salong 1)
18:30 Birds of Passage (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
sön 28 april
13:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 2)
14:00 Folkhemsturen (Salong 1)
15:30 Mellan raderna (Salong 2)
16:15 Ny finsk film: Aldrig mer (Salong 1)
17:30 Pearl (Salong 2)
18:00 Greta (Salong 1)
19:30 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
20:00 Claire Darling (Salong 1)
mån 29 april
13:30 Mellan raderna (Salong 2)
14:00 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
15:30 Pearl (Salong 2)
16:00 Greta (Salong 1)
17:15 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
18:00 Film & samtal: En dag till att leva Gäster: Erik Jersenius & Karl Beijbom (Salong 1)
19:30 Claire Darling (Salong 2)
tis 30 april
13:15 Birds of Passage (Salong 1)
13:30 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Claire Darling (Salong 2)
17:30 Greta (Salong 1)
18:00 Pearl (Salong 2)
ons 1 maj
13:00 Matiné: Rutiga Ninjan Smygpremiär (Salong 2)
13:15 Matiné: Dumbo (live action) (sv. tal) Premiär (Salong 1)
14:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:10 Klassiker: Babettes Gästabud Nypremiär (Salong 2)
17:30 Ny finsk film: En Heavy resa Repris (Salong 1)
18:00 Den siste gentlemannen Premiär (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
20:00 Pearl (Salong 2)
tors 2 maj
15:15 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
16:00 Klassiker: Babettes Gästabud (Salong 1)
17:30 Greta (Salong 2)
18:00 Kulturredaktörens val: Chinatown Klassiker (Salong 1)
19:30 Den siste gentlemannen (Salong 2)
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎