Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:15 Matiné: Monky Premiär
19:30 Klassiker: Sinnenas rike Nypremiär
i morgon
Elektra
13:15 Matiné: Monky
13:45 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
15:15 Steg för steg
16:00 Balett på bio: Romeo och Julia Live
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
mån 22 jan
Elektra
13:30 Victoria & Abdul
13:45 Vår Vingård i Bourgogne
15:30 The Party
15:45 Wind River
17:15 The Greatest Showman
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 Steg för steg
20:00 God's Own Country
tis 23 jan
Elektra
13:15 Mordet på Orientexpressen
13:30 Okänd soldat
15:45 Wind River
16:00 Let The Sunshine In
17:45 Ted - för kärlekens skull
20:00 The Party
ons 24 jan
Elektra
13:30 Matiné: Monky
13:45 Ted - för kärlekens skull
15:30 The Party
16:00 Vår Vingård i Bourgogne
17:30 Steg för steg
18:00 Klassiker: Sinnenas rike Sista dagen
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
tors 25 jan
Elektra
13:15 Victoria & Abdul
14:00 Ted - för kärlekens skull
15:15 Steg för steg
16:30 Okänd soldat
17:15 The Greatest Showman
Fler dagar...
LIVE PÅ BIO
ROMEO OCH JULIA
TOSCA
KÄRLEKSDRYCKEN
RAFAEL
LA BOHÈME
THE FLAMES OF PARIS
SEMIRAMIS
BULLANSCENEN
MIN LILLASYSTER KANIN
RUNDGÅNG
RÄVEN I DEN KOLSVARTA NATTEN
KOTTEN OCH STORMEN
KÖP/BOKA BILJETTER
CAFÉ KOPPAR
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:15 Matiné: Monky Premiär
19:30 Klassiker: Sinnenas rike Nypremiär
i morgon
Elektra
13:15 Matiné: Monky
13:45 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
15:15 Steg för steg
16:00 Balett på bio: Romeo och Julia Live
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
mån 22 jan
Elektra
13:30 Victoria & Abdul
13:45 Vår Vingård i Bourgogne
15:30 The Party
15:45 Wind River
17:15 The Greatest Showman
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 Steg för steg
20:00 God's Own Country
tis 23 jan
Elektra
13:15 Mordet på Orientexpressen
13:30 Okänd soldat
15:45 Wind River
16:00 Let The Sunshine In
17:45 Ted - för kärlekens skull
20:00 The Party
ons 24 jan
Elektra
13:30 Matiné: Monky
13:45 Ted - för kärlekens skull
15:30 The Party
16:00 Vår Vingård i Bourgogne
17:30 Steg för steg
18:00 Klassiker: Sinnenas rike Sista dagen
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
tors 25 jan
Elektra
13:15 Victoria & Abdul
14:00 Ted - för kärlekens skull
15:15 Steg för steg
16:30 Okänd soldat
17:15 The Greatest Showman
Fler dagar...
Elektranytt
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev
MARABOU
CAFÉ KOPPAR

Guldbaggen 2017

Vilka vinner 2017 års Guldbaggar? Vi repriserar vinnarna i fem kategorier:

BÄSTA FILM - de nominerade är:  (vinnarfilmen visas 26/1 kl. 18.00)

  • Borg
  • Korparna
  • Sameblod
  • The Nile Hilton Incident
  • The Square

BÄSTA REGI - de nominerade är:  (vinnarfilmen visas 27/1 kl. 18.00)

  • Janus Metz för Borg
  • Amanda Kernell för Sameblod
  • Tarik Saleh för The Nile Hilton Incident
  • Ruben Östlund för The Square

BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL - de nominerade är:  (vinnarfilmen visas 30/1 kl. 18.00)

  • Jennie Silfverhjelm för rollen som Malin i All Inclusive
  • Evin Ahmad för rollen som Mirja i Dröm vidare
  • Lene Cecilia Sparrok för rollen som Elle Marja i Sameblod
  • Mia Skäringer för rollen som Anna i Solsidan

BÄSTA MANLIGA HUVUDROLL - de nominerade är:  (vinnarfilmen visas 31/1 kl. 18.00)

  • Sverrir Gudnason för rollen som Björn Borg i Borg
  • Reine Brynolfsson för rollen som Agne i Korparna
  • Fares Fares för rollen som Noredin i The Nile Hilton Incident
  • Claes Bang för rollen som Christian i The Square

BÄSTA UTLÄNDSKA FILM - de nominerade är:  (vinnarfilmen visas 1/2 kl. 19.30)

  • 120 slag i minuten av Robin Campillo
  • Moonlight av Barry Jenkins
  • The Salesman av Asghar Farhadi

Guldbaggegalan går av stapeln den 22/1 på Cirkus i Stockholm.


Publicerad 7/1 2018 kl 13:18. Senast uppdaterad 7/1 2018 kl 14:21.

i dag
13:15 Matiné: Monky Premiär
19:30 Klassiker: Sinnenas rike Nypremiär
i morgon
13:15 Matiné: Monky
13:45 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
15:15 Steg för steg
16:00 Balett på bio: Romeo och Julia Live
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
mån 22 jan
13:30 Victoria & Abdul
13:45 Vår Vingård i Bourgogne
15:30 The Party
15:45 Wind River
17:15 The Greatest Showman
17:45 Ted - för kärlekens skull
19:30 Steg för steg
20:00 God's Own Country
tis 23 jan
13:15 Mordet på Orientexpressen
13:30 Okänd soldat
15:45 Wind River
16:00 Let The Sunshine In
17:45 Ted - för kärlekens skull
20:00 The Party
ons 24 jan
13:30 Matiné: Monky
13:45 Ted - för kärlekens skull
15:30 The Party
16:00 Vår Vingård i Bourgogne
17:30 Steg för steg
18:00 Klassiker: Sinnenas rike Sista dagen
19:30 The Greatest Showman
20:00 Wind River
tors 25 jan
13:15 Victoria & Abdul
14:00 Ted - för kärlekens skull
15:15 Steg för steg
16:30 Okänd soldat
17:15 The Greatest Showman
fre 26 jan
13:15 Wind River
15:15 Ted - för kärlekens skull
16:00 Steg för steg
17:30 Katie Says Goodbye Premiär
19:30 The Greatest Showman
lör 27 jan
13:00 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
14:00 Bullanscenen: Min lillasyster Kanin
14:00 Matiné: Monky
15:00 Okänd soldat
16:00 Steg för steg
19:00 Opera på bio: Tosca Live
sön 28 jan
13:00 Matiné: Djungelgänget: långfilmen 3D
14:00 Matiné: Monky
15:00 Katie Says Goodbye
17:00 Ted - för kärlekens skull
17:30 Förintelsens Minnesdag: Fanny's flykt Musik av Daniel Klanger innan filmen
18:00 Förintelsens Minnesdag: Fanny's flykt
19:15 The Party
mån 29 jan
13:30 Fanny's flykt
14:00 Wind River
15:30 The Greatest Showman
16:00 Katie Says Goodbye
17:30 Ted - för kärlekens skull
18:00 Förintelsens Minnesdag: Django Film & samtal - Gäster: Claes Tillander (ordf. Jazzens vänner), Roza Huzko & Marko Grönfors (Nationella Minoriteter Romer), Hasse & Gino Taikon spelar musik
19:45 Vår Vingård i Bourgogne
tis 30 jan
09:30 Förintelsens Minnesdag: Krig (sv. txt) Skolbio för högstadiet - Ingen kostnad inom Kulturgarantin
13:15 The Greatest Showman
14:00 Wind River
15:15 Ted - för kärlekens skull
16:00 Victoria & Abdul
17:30 Katie Says Goodbye
19:30 Steg för steg
ons 31 jan
13:30 Förintelsens Minnesdag: Sameblod (sv. txt) Bio för högstadiet/gymnasiet 40 kr/st - Gäst: Ami Netzler (Strateg stadsledningskontoret Västerås
14:00 Vår Vingård i Bourgogne
16:00 Steg för steg
16:15 The Party
17:29 Ted - för kärlekens skull
19:30 Wind River
tors 1 feb
09:30 Fanny's flykt Skolbio för högstadiet - Ingen kostnad inom Kulturgarantin
13:15 Steg för steg
14:00 The Greatest Showman
15:30 Vår Vingård i Bourgogne
16:00 Victoria & Abdul
17:30 Katie Says Goodbye
18:00 Gästspelsscen - 4:e teatern: Ja må hon leva
18:00 Spanska filmserien: The Pope's Toilet
20:00 Ted - för kärlekens skull
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎