Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
i morgon
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:30 Aniara
17:30 Eld & Lågor
18:00 Free Solo Premiär
19:30 Dogman
20:00 Leto
Fler dagar...
REGEMENTETS DOTTER
VAN GOGH - OF WHEAT FIELDS AND CLOUDED SKIES
DEGAS: PASSION FOR PERFECTION
VALKYRIAN
DEN UNGE PICASSO
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
i morgon
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:30 Aniara
17:30 Eld & Lågor
18:00 Free Solo Premiär
19:30 Dogman
20:00 Leto
Fler dagar...
Elektra nyhetsbrev
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
VINNARNA I TÄVLINGEN

Kommande filmer

Free Solo
Dokumentär av Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi.
Oscar nominerad.
Premiär17/2
Gräns
Av Ali Abbassi.
Guldbaggevinnare.
19/2
Wonder
Drama av Stephen Chbosky.
Skolbio.
Från20/2
491
Av Vilgot Sjöman.
Kulturredaktörens val.
21/2
Woman at War
Drama, Thriller av Benedikt Erlingsson.
Premiär22/2
Bamse och Dunderklockan
Barnfilm av Christian Ryltenius.
Sportlovsbio.
Premiär23/2
Sune vs. Sune
Familjefilm av Jon Holmberg.
Sportlovsbio.
Premiär23/2
Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
Familjefilm, Fantasy, Musikal av Rob Marshall.
Sportlovsbio / Oscar nominerad!.
Premiär23/2
Olavi Virta - en oförglömlig röst
Drama, Musik, Verklighetsbaserad av Timo Koivusalo.
NY FINSK FILM.
Visas endast24/2
Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal)
Familjefilm, Fantasy, Musikal av Rob Marshall.
Sportlovsbio / Oscar nominerad!.
Premiär25/2
Alfons och Milla
Familjefilm av Per Åhlin.
Sportlovsbio.
Från25/2
Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
Animerad familjefilm av Árni Ásgeirsson.
Sportlovsbio.
Från25/2
Kapernaum
Drama av Nadine Labaki.
Premiär1/3
Kungen av Atlantis (sv. txt)
Drama, Komedi av Filmweaver.
Premiär1/3
They Shall Not Grow Old
Krigsfilm av Peter Jackson.
Filmen har svensk text.
Premiär8/3
Hamada (sv. txt)
Dokumentär av Eloy Domínguez Serén.
Premiär8/3
They Shall Not Grow Old (3D)
Krigsfilm av Peter Jackson.
3D VERSIONEN EJ SVENSKTEXTAD.
Premiär8/3
Kvinnan som glömde sitt förflutna
Drama av Agnieszka Smoczynska.
Premiär8/3
Cold War
Drama, Romantik av Pawel Pawlikowski.
Film & samtal.
11/3
Alla vet
Thriller av Asghar Farhadi.
Premiär15/3
Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket
Animerad film, Barnfilm av Lisa Thulin, Lasse Persson.
Premiär16/3
Fátima
Av João Canijo.
FRAMES - portugisisk filmfestival.
Visas endast20/3
Till drömmarnas land (sv. txt)
Drama av Victor Lindgren.
Premiär22/3
Helan & Halvan
Drama, Komedi av Jon S. Baird.
Premiär22/3
Vincent van Gogh - vid evighetens port
Drama av Julian Schnabel.
Premiär29/3
Sunset
Drama av Laszlo Nemes.
Premiär29/3
En Heavy resa
Action, Komedi, MusiK av Jukka Vidgren, Juuso Laatio.
NY FINSK FILM.
Visas endast31/3
Stupid Young Heart
Drama av Selma Vilhunen.
Premiär31/3
Fågelfångarens son (sv. txt)
Drama av Richard Hobert.
Premiär5/4
Claire Darling
Drama av Julie Bertuccelli.
12/4
Aldrig mer
Musik av Aino Suni.
NY FINSK FILM.
Visas endast28/4

i dag
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
i morgon
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:30 Aniara
17:30 Eld & Lågor
18:00 Free Solo Premiär
19:30 Dogman
20:00 Leto
mån 18 feb
13:00 Leto
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 Dogman
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Film & samtal: Aniara Gäster: Pella Kågerman & Hugo Lilja
19:30 The Favourite
tis 19 feb
13:00 The Favourite
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 The Wife
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Moa Martinson - landsmodern
20:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
ons 20 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:15 Leto
14:15 Dogman
15:30 The Wife
17:30 Britt-Marie Var Här
18:00 Aniara
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
tors 21 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:00 The Wife
13:30 Eld & Lågor
15:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
16:00 Britt-Marie Var Här
18:00 Kulturredaktörens val: 491
20:00 Dogman
fre 22 feb
13:00 Bohemian Rhapsody
14:00 Eld & Lågor
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Woman at War Premiär
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Dogman
lör 23 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan Premiär
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune Premiär
14:30 Britt-Marie Var Här
15:30 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text) Premiär
17:30 Woman at War
18:00 Eld & Lågor
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
sön 24 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
14:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
16:15 Olavi Virta - en oförglömlig röst
18:30 Woman at War
19:30 Eld & Lågor
mån 25 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal) Premiär
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Eld & Lågor
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Dogman
18:00 Film & samtal: Free Solo Gäster: Håkan Bengtsson & Thor-Björn Käck
19:30 The Favourite
tis 26 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal)
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Moa Martinson - landsmodern
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Dogman
17:30 Woman at War
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Eld & Lågor
ons 27 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Bohemian Rhapsody
16:00 The Wife
17:30 Woman at War
18:00 Aniara
19:30 Leto
20:00 Britt-Marie Var Här
tors 28 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Eld & Lågor
16:00 The Wife
17:15 The Favourite
19:30 Woman at War
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎