Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
Fler dagar...
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
NY SÄSONG THE MET
TURANDOT
MANON
MADAMA BUTTERFLY
AKHNATEN
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
Fler dagar...
Elektra veckobrev
Anmäl dig till vårt veckobrev   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
Mellan raderna
  Se tider och boka/köp
Doubles vies
En film av Olivier Assayas
Land
Premiär
Längd
Genre
Språk
Textning
Frankrike
12 april 2019
108 min
Komedi
Franska
Svenska

Alain är en framgångsrik förläggare i Paris. Han har samarbetat med författaren Leonard i många år och de är nära vänner. Därför blir det extra jobbigt när Alain måste meddela Leonard att hans nya manus är för dåligt för att ge ut. Något som Alains fru inte håller med om. Hon är övertygad om att det här är Leonards stora mästerverk...

Medverkande: Guillaume Canet, Juliette Binoche, och Vincent Macaigne.
Land
Premiär
Längd
Genre
Språk
Textning
Frankrike
12 april 2019
108 min
Komedi
Franska
Svenska

i dag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
sön 21 april
13:00 Påsklovsbio: Emil & Ida i Lönneberga (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Ponyo på klippan vid havet (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
16:30 Claire Darling (Salong 2)
17:30 Birds of Passage (Salong 1)
18:30 Mellan raderna (Salong 2)
19:45 Beskyddarna (Salong 1)
mån 22 april
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Klassiker: Life of Brian 40-års jubiléum (Salong 1)
17:00 Helan & Halvan (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Matteusevangeliet Gäster: Erik Jersenius, Susann Senter, Daniel Berg (Salong 1)
19:00 Cold Case Hammarskjöld (Salong 2)
tis 23 april
13:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Cold Case Hammarskjöld (Salong 1)
19:45 Birds of Passage (Salong 1)
ons 24 april
13:15 Helan & Halvan (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Vincent van Gogh - vid evighetens port (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Transnistra (sv. txt) Gäster: Anna Eborn & Tolya (Salong 1)
18:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 2)
20:10 Claire Darling (Salong 2)
tors 25 april
13:00 Claire Darling (Salong 1)
14:00 Beskyddarna (Salong 2)
14:45 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
16:45 Birds of Passage (Salong 1)
19:00 10:ans Filmklubb (Salong 1)
fre 26 april
13:30 Claire Darling (Salong 1)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
17:30 Pearl Premiär (Salong 1)
18:30 Birds of Passage (Salong 2)
19:30 Greta Premiär (Salong 1)
lör 27 april
13:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Pearl (Salong 1)
18:30 Birds of Passage (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
sön 28 april
13:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 2)
14:00 Folkhemsturen (Salong 1)
15:30 Mellan raderna (Salong 2)
16:15 Ny finsk film: Aldrig mer (Salong 1)
17:30 Pearl (Salong 2)
18:00 Greta (Salong 1)
19:30 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
20:00 Claire Darling (Salong 1)
mån 29 april
13:30 Mellan raderna (Salong 2)
14:00 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
15:30 Pearl (Salong 2)
16:00 Greta (Salong 1)
17:15 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
18:00 Film & samtal: En dag till att leva Gäster: Erik Jersenius & Karl Beijbom (Salong 1)
19:30 Claire Darling (Salong 2)
tis 30 april
13:15 Birds of Passage (Salong 1)
13:30 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Claire Darling (Salong 2)
17:30 Greta (Salong 1)
18:00 Pearl (Salong 2)
ons 1 maj
13:00 Matiné: Rutiga Ninjan Smygpremiär (Salong 2)
13:15 Matiné: Dumbo (live action) (sv. tal) Premiär (Salong 1)
14:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:10 Klassiker: Babettes Gästabud Nypremiär (Salong 2)
17:30 Ny finsk film: En Heavy resa Repris (Salong 1)
18:00 Den siste gentlemannen Premiär (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
20:00 Pearl (Salong 2)
tors 2 maj
15:15 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
16:00 Klassiker: Babettes Gästabud (Salong 1)
17:30 Greta (Salong 2)
18:00 Kulturredaktörens val: Chinatown Klassiker (Salong 1)
19:30 Den siste gentlemannen (Salong 2)
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎