Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
Fler dagar...
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
NY SÄSONG THE MET
TURANDOT
MANON
MADAMA BUTTERFLY
AKHNATEN
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
Fler dagar...
Elektra veckobrev
Anmäl dig till vårt veckobrev   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
Rutiga Ninjan
Smygpremiär ons 1 maj
  Se tider och boka/köp
Ternet Ninja
En film av Thorbjørn Christoffersen, Anders Matthesen
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Språk
Textning
Danmark
2018
81 min
Animerat, Komedi
Danska
Svenska

Aske är en sjundeklassare som inte har det så lätt här i livet. Men en dag får han en mystisk, rutig ninjadocka. Inte nog med det, dockan lever och kan hjälpa Aske med alla hans vardagsproblem, så som tjejer och mobbare. I gengäld lovar Aske att hjälpa ninjan på ett farligt uppdrag - att hämnas på dockfabriksdirektören som är ansvarig för hans väns död.

Medverkande: Anders Matthesen, Emma Sehested Høeg, och Alfred Bjerre Larsen.
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Språk
Textning
Danmark
2018
81 min
Animerat, Komedi
Danska
Svenska
Matiné
Filmen ingår i Matiné och visas 1/5 kl 13:00 (Smygpremiär).
Övrigt som återstår i denna serie

i dag
16:30 Transnistra (sv. txt) (Salong 2)
18:00 Klassiker: Matteusevangeliet (Salong 1)
18:30 Birds of Passage Premiär (Salong 2)
i morgon
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Birds of Passage (Salong 1)
sön 21 april
13:00 Påsklovsbio: Emil & Ida i Lönneberga (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Ponyo på klippan vid havet (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
16:30 Claire Darling (Salong 2)
17:30 Birds of Passage (Salong 1)
18:30 Mellan raderna (Salong 2)
19:45 Beskyddarna (Salong 1)
mån 22 april
13:00 Påsklovsbio: Lilla Anna och Långa Farbrorn (Salong 2)
13:15 Påsklovsbio: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
14:30 Påsklovsbio: Spider-Man: Into The Spider-Verse (sv. tal) (Salong 2)
15:30 Klassiker: Life of Brian 40-års jubiléum (Salong 1)
17:00 Helan & Halvan (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Matteusevangeliet Gäster: Erik Jersenius, Susann Senter, Daniel Berg (Salong 1)
19:00 Cold Case Hammarskjöld (Salong 2)
tis 23 april
13:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Cold Case Hammarskjöld (Salong 1)
19:45 Birds of Passage (Salong 1)
ons 24 april
13:15 Helan & Halvan (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Vincent van Gogh - vid evighetens port (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Transnistra (sv. txt) Gäster: Anna Eborn & Tolya (Salong 1)
18:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 2)
20:10 Claire Darling (Salong 2)
tors 25 april
13:00 Claire Darling (Salong 1)
14:00 Beskyddarna (Salong 2)
14:45 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
16:45 Birds of Passage (Salong 1)
19:00 10:ans Filmklubb (Salong 1)
fre 26 april
13:30 Claire Darling (Salong 1)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
17:30 Pearl Premiär (Salong 1)
18:30 Birds of Passage (Salong 2)
19:30 Greta Premiär (Salong 1)
lör 27 april
13:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Pearl (Salong 1)
18:30 Birds of Passage (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
sön 28 april
13:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 2)
14:00 Folkhemsturen (Salong 1)
15:30 Mellan raderna (Salong 2)
16:15 Ny finsk film: Aldrig mer (Salong 1)
17:30 Pearl (Salong 2)
18:00 Greta (Salong 1)
19:30 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
20:00 Claire Darling (Salong 1)
mån 29 april
13:30 Mellan raderna (Salong 2)
14:00 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
15:30 Pearl (Salong 2)
16:00 Greta (Salong 1)
17:15 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
18:00 Film & samtal: En dag till att leva Gäster: Erik Jersenius & Karl Beijbom (Salong 1)
19:30 Claire Darling (Salong 2)
tis 30 april
13:15 Birds of Passage (Salong 1)
13:30 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Claire Darling (Salong 2)
17:30 Greta (Salong 1)
18:00 Pearl (Salong 2)
ons 1 maj
13:00 Matiné: Rutiga Ninjan Smygpremiär (Salong 2)
13:15 Matiné: Dumbo (live action) (sv. tal) Premiär (Salong 1)
14:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:10 Klassiker: Babettes Gästabud Nypremiär (Salong 2)
17:30 Ny finsk film: En Heavy resa Repris (Salong 1)
18:00 Den siste gentlemannen Premiär (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
20:00 Pearl (Salong 2)
tors 2 maj
15:15 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
16:00 Klassiker: Babettes Gästabud (Salong 1)
17:30 Greta (Salong 2)
18:00 Kulturredaktörens val: Chinatown Klassiker (Salong 1)
19:30 Den siste gentlemannen (Salong 2)
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎