Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:30 Inte den du tror
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
Elektra
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
Fler dagar...
VI SOM ÄLSKADE VARANN SÅ MYCKET
NOCTURNAL ANIMALS
PUSH
MAX & MAJA PÅ DET MAGISKA MUSÉET
FÅRET SHAUN - FARMAGEDDON
PLING, TUUT, TA-RIA TAKATA
BLINDED BY THE LIGHT
MANON
AURORA
RAYMONDA
LEJONKUNGEN (sv. tal)
BOHEMIAN RHAPSODY
FILM & SAMTAL 28/10
KUVA 31/10
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:30 Inte den du tror
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
Elektra
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
Fler dagar...
Elektra Bio veckobrev
Anmäl dig till vårt veckobrev   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
En komikers
uppväxt (sv. txt)
▶︎  Se tider och boka/köp
En komikers uppväxt
En film av Rojda Sekersöz
Produktionsår
Premiär
Genre
Språk
Textning
2019
4 okt 2019
Drama
Svenska
Svenska

Jonas Gardells klassiska roman har blivit film.

Tolvårige Juha Lindström är klassens clown i förorten Sävbyholm på 70-talet. Att vara rolig är det enda sättet för honom att bli bekräftad på och han gör allt han kan för att passa in i den sociala hackordning som råder i skolan. Genom Juha får vi lära känna hans mamma Ritva, pappa Bengt, lillasyster Marianne och klasskamraterna förstås: bästa vännen Jenny, som har ett fult hårspänne i sitt stripiga hår och som Juha skäms för.

Gardell har själv skrivit manus till dramat om ung vänskap, oförglömliga svek och en förkrossande längtan efter att få vara med.

Medverkande: Johan Rheborg, Jakob Eklund, och Ulla Skoog.
Produktionsår
Premiär
Genre
Språk
Textning
2019
4 okt 2019
Drama
Svenska
Svenska

i dag
13:30 Inte den du tror
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tors 24 okt
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Smärta och ära
15:30 Inte den du tror
15:45 Downton Abbey
17:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
19:30 Nocturnal Animals Zaga Filmklubb
20:00 En komikers uppväxt (sv. txt)
fre 25 okt
13:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
13:15 Downton Abbey
15:30 Smärta och ära
15:45 Unge Ahmed
17:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
18:00 Push (sv. txt) Premiär
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Judy
lör 26 okt
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
17:00 Push (sv. txt)
19:00 Manon Opera från The Met (live)
sön 27 okt
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
16:00 Raymonda Balett från Bolsjoj (live)
16:15 Aurora Ny finsk film
18:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
19:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
20:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya
mån 28 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Blinded by the light Höstlovsbio
15:30 Unge Ahmed
17:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
18:00 Push (sv. txt) Film & samtal
19:30 Smärta och ära
20:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tis 29 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Unge Ahmed
15:15 Blinded by the light Höstlovsbio
16:30 Bohemian Rhapsody Rock Everybody - Film
17:30 Judy
19:00 Lejonkungen (eng. tal)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya
ons 30 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
15:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
17:30 Smärta och ära
18:00 Pradomuseet - en samling underverk Konst
19:30 Push (sv. txt)
20:00 Judy
tors 31 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Downton Abbey
15:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
17:30 Unge Ahmed
18:00 The Blob - Faran från skyn Kulturredaktörens val / Klassiker
20:00 Smärta och ära
fre 1 nov
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:00 Downton Abbey
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Pavarotti Premiär
18:00 Sorry We Missed You Premiär
19:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
20:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
lör 2 nov
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
14:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
15:00 Judy
16:00 Unge Ahmed
17:30 Pavarotti
18:00 Rabid Skräckfilmskväll
19:30 Push (sv. txt)
20:00 Hellraiser Skräckfilmskväll
sön 3 nov
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
14:15 Unge Ahmed
15:00 Manon Opera från The Met (repris)
16:00 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
18:00 Sorry We Missed You
19:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
20:00 En komikers uppväxt (sv. txt)
mån 4 nov
13:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
14:00 Judy
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
16:00 Sorry We Missed You
17:30 Pavarotti
18:00 Alien - den åttonde passageraren Rymdfilm x3 / Film & samtal
19:30 Push (sv. txt)
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tis 5 nov
13:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
14:00 Push (sv. txt)
15:30 Downton Abbey
15:45 Judy
18:00 Industrihistoriska filmdagar 1
18:00 Terraferma
20:00 Blinded by the light
20:15 Smärta och ära
ons 6 nov
09:30 T.S. Spivets fantastiska resa Skolbio
13:15 En kärlekshistoria
13:30 Smärta och ära
15:30 Blinded by the light
15:45 Pavarotti
17:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
19:30 Judy
20:15 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
tors 7 nov
09:30 T.S. Spivets fantastiska resa Skolbio
13:15 En kärlekshistoria
13:30 Judy
15:45 En komikers uppväxt (sv. txt)
16:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
17:30 Pavarotti
18:00 Sorry We Missed You
19:30 Elle Zaga Filmklubb
20:00 Unge Ahmed
Elektra Bio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎