Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:15 Rumbaterapi
16:00 Loving Highsmith Sista dagen
16:45 Beautiful Beings
18:00 Rose
19:15 Triangle of Sadness
20:00 Hilma
i morgon
Elektra
13:00 Mrs. Harris Goes to Paris
13:15 Skolan vid världens ände
15:15 Beautiful Beings
15:15 Boy from Heaven
17:30 She Said Sista dagen
18:00 Män utan hopp Klassiker
19:45 Bones and all
20:00 Maya Nilo (Laura) Kort tid
fre 9 dec
Elektra
13:00 Hilma
13:15 Skolan vid världens ände
15:15 Rumbaterapi
15:30 Rose
17:15 Bränn alla mina brev
17:30 Mrs. Harris Goes to Paris
19:30 Min vackra stjärna Premiär
20:00 Boy from Heaven
Fler dagar...
ELEKTRA NYHETSBREV
GOD JUL
ELEKTRA CAFÉ
I WANNA DANCE WITH SOMEBODY
BIOPASSET
KORTFILMSDAGEN 2022
STUDENTBIO
HARRY POTTER - HELA FILMSERIEN
EUROPA CINEMAS
SPRÅKCAFÉ
SYNTOLKADE FILMER
FOLKETS BIO
KÖP EN STOL
KVINNOHUSET
BILJETTER
NYHETSBREV
TISDAGAR 80 KR
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:15 Rumbaterapi
16:00 Loving Highsmith Sista dagen
16:45 Beautiful Beings
18:00 Rose
19:15 Triangle of Sadness
20:00 Hilma
i morgon
Elektra
13:00 Mrs. Harris Goes to Paris
13:15 Skolan vid världens ände
15:15 Beautiful Beings
15:15 Boy from Heaven
17:30 She Said Sista dagen
18:00 Män utan hopp Klassiker
19:45 Bones and all
20:00 Maya Nilo (Laura) Kort tid
fre 9 dec
Elektra
13:00 Hilma
13:15 Skolan vid världens ände
15:15 Rumbaterapi
15:30 Rose
17:15 Bränn alla mina brev
17:30 Mrs. Harris Goes to Paris
19:30 Min vackra stjärna Premiär
20:00 Boy from Heaven
Fler dagar...

27 januari 1945 befriades Auschwitz. 50 år senare högtidlighölls minnet av Förintelsen för första gången i Sverige. Sedan 1999 har 27 januari varit en nationell minnesdag över Förintelsens offer. 2005 deklarerade FN denna dag som internationell minnesdag.
Elektra Bio uppmärksammar Förintelsens Minnesdag med film och diskussion.
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter.


Film & samtal
THE SURVIVOR
24 januari 18:00
Gäster: 
Dennis Nyström från Länsstyrelsen som arbetar med jämställdhet (har även arbetat med frågor kring våld, makt och förtryck).
Sanela Cerimagic från Länsstyrelsen arbetar med brottsförebyggande frågor (tidigare arbetat med integrationsfrågor).
Representant från S:t Lukas.


Film & samtal
EVOLUTION
25 januari 18:00
Gäster:
Jessica Haas Forsling, litteraturvetare och journalist samt författare av boken "Främmande fåglar".
Sanela Cerimagic från Länsstyrelsen arbetar med brottsförebyggande frågor (tidigare arbetat med integrationsfrågor).


VAR ÄR ANNE FRANK
26 januari 09:30
27 januari 09:30 (salong 1), 09:30 (salong 2)


Film & samtal
SCHACK
29 januari 17:30
Gäster:
Tsegay Mehari, författare och poet som suttit fyra år i fängelse utan rättegång i Eritrea.
Dennis Nyström från Länsstyrelsen som arbetar med jämställdhet (har även arbetat med frågor kring våld, makt och förtryck).
Representanter från S:t Lukas.
Musik av Trio Shalom 2.0 från 17:00.


 


Publicerad 9/11 2018 kl 15:48. Senast uppdaterad 30/11 2022 kl 16:34.

i dag
13:15 Rumbaterapi
16:00 Loving Highsmith Sista dagen
16:45 Beautiful Beings
18:00 Rose
19:15 Triangle of Sadness
20:00 Hilma
i morgon
13:00 Mrs. Harris Goes to Paris
13:15 Skolan vid världens ände
15:15 Beautiful Beings
15:15 Boy from Heaven
17:30 She Said Sista dagen
18:00 Män utan hopp Klassiker
19:45 Bones and all
20:00 Maya Nilo (Laura) Kort tid
fre 9 dec
13:00 Hilma
13:15 Skolan vid världens ände
15:15 Rumbaterapi
15:30 Rose
17:15 Bränn alla mina brev
17:30 Mrs. Harris Goes to Paris
19:30 Min vackra stjärna Premiär
20:00 Boy from Heaven
lör 10 dec
13:00 Höra ihop- tre små filmer om stora känslor Premiär
13:15 LasseMajas Detektivbyrå: Skorpionens gåta
14:00 Triangle of Sadness
15:00 Boy from Heaven
16:45 Hilma
17:30 Min vackra stjärna
19:00 The Hours Opera live
20:00 Rose
sön 11 dec
13:00 Höra ihop- tre små filmer om stora känslor
13:15 Bamse och vulkanön
14:00 Triangle of Sadness
15:00 Boy from Heaven
17:00 Hilma
17:30 Min vackra stjärna
19:15 She Said
20:00 Bränn alla mina brev
mån 12 dec
13:00 Rose
13:15 Hilma
15:15 Skolan vid världens ände
15:30 Beautiful Beings
17:45 Min vackra stjärna
20:00 Boy from Heaven
20:15 Mrs. Harris Goes to Paris
tis 13 dec
TISDAGAR - 80 KR/BILJETT
13:00 Boy from Heaven
13:15 Rumbaterapi
15:15 Bränn alla mina brev
15:30 Rose
17:30 Hilma
17:45 Emily
19:45 Där kräftorna sjunger
20:15 Skolan vid världens ände
ons 14 dec
13:00 Maya Nilo (Laura) Sista dagen
13:15 Rumbaterapi
15:15 Triangle of Sadness
15:30 Hilma
17:45 Bränn alla mina brev
18:00 Neil Young: Harvest time Dokumentär
20:00 Min vackra stjärna
tors 15 dec
13:00 Boy from Heaven
13:15 Min vackra stjärna
15:30 Rose
15:45 Hilma
17:30 Bones and all Kort tid
18:00 Röd hymn Klassiker
19:45 Emily
20:00 Hilma
Elektra Bio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎