Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
Elektra
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
Fler dagar...
VI SOM ÄLSKADE VARANN SÅ MYCKET
NOCTURNAL ANIMALS
PUSH
MAX & MAJA PÅ DET MAGISKA MUSÉET
FÅRET SHAUN - FARMAGEDDON
PLING, TUUT, TA-RIA TAKATA
BLINDED BY THE LIGHT
MANON
AURORA
RAYMONDA
LEJONKUNGEN (sv. tal)
BOHEMIAN RHAPSODY
FILM & SAMTAL 28/10
KUVA 31/10
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
Elektra
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
Fler dagar...
Elektra Bio veckobrev
Anmäl dig till vårt veckobrev   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
Mullvadens nya äventyr
▶︎  Se tider och boka/köp
Krtek
En film av Zdenek Miler
Land
Längd
Genre
Åldersgräns
Tjeckien
44 min
Barnfilm
Barntillåten

Den glada lilla mullvaden är tillbaka igen! Tillsammans med sina vänner lever han ett harmoniskt liv mitt i skogen. Med ett stort hjärta och medkänsla för de andra djuren tar hans nyfikenhet och livsglädje oss med på en massa påhittiga upptåg. En fröjd för den nya generationen barn!

Land
Längd
Genre
Åldersgräns
Tjeckien
44 min
Barnfilm
Barntillåten

i dag
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tors 24 okt
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Smärta och ära
15:30 Inte den du tror
15:45 Downton Abbey
17:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
19:30 Nocturnal Animals Zaga Filmklubb
20:00 En komikers uppväxt (sv. txt)
fre 25 okt
13:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
13:15 Downton Abbey
15:30 Smärta och ära
15:45 Unge Ahmed
17:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
18:00 Push (sv. txt) Premiär
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Judy
lör 26 okt
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
17:00 Push (sv. txt)
19:00 Manon Opera från The Met (live)
sön 27 okt
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
16:00 Raymonda Balett från Bolsjoj (live)
16:15 Aurora Ny finsk film
18:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
19:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
20:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya
mån 28 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Blinded by the light Höstlovsbio
15:30 Unge Ahmed
17:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
18:00 Push (sv. txt) Film & samtal
19:30 Smärta och ära
20:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tis 29 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Unge Ahmed
15:15 Blinded by the light Höstlovsbio
16:30 Bohemian Rhapsody Rock Everybody - Film
17:30 Judy
19:00 Lejonkungen (eng. tal)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya
ons 30 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
15:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
17:30 Smärta och ära
18:00 Pradomuseet - en samling underverk Konst
19:30 Push (sv. txt)
20:00 Judy
tors 31 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Downton Abbey
15:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
17:30 Unge Ahmed
18:00 The Blob - Faran från skyn Kulturredaktörens val / Klassiker
20:00 Smärta och ära
fre 1 nov
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:00 Downton Abbey
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Pavarotti Premiär
18:00 Sorry We Missed You Premiär
19:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
20:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
lör 2 nov
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
14:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
15:00 Judy
16:00 Unge Ahmed
17:30 Pavarotti
18:00 Rabid Skräckfilmskväll
19:30 Push (sv. txt)
20:00 Hellraiser Skräckfilmskväll
sön 3 nov
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
14:15 Unge Ahmed
15:00 Manon Opera från The Met (repris)
16:00 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
18:00 Sorry We Missed You
19:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
20:00 En komikers uppväxt (sv. txt)
mån 4 nov
13:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
14:00 Judy
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
16:00 Sorry We Missed You
17:30 Pavarotti
18:00 Alien - den åttonde passageraren Rymdfilm x3 / Film & samtal
19:30 Push (sv. txt)
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tis 5 nov
13:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
14:00 Push (sv. txt)
15:30 Downton Abbey
15:45 Judy
18:00 Industrihistoriska filmdagar 1
18:00 Terraferma
20:00 Blinded by the light
20:15 Smärta och ära
ons 6 nov
09:30 T.S. Spivets fantastiska resa Skolbio
13:15 En kärlekshistoria
13:30 Smärta och ära
15:30 Blinded by the light
15:45 Pavarotti
17:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
19:30 Judy
20:15 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
tors 7 nov
09:30 T.S. Spivets fantastiska resa Skolbio
13:15 En kärlekshistoria
13:30 Judy
15:45 En komikers uppväxt (sv. txt)
16:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
17:30 Pavarotti
18:00 Sorry We Missed You
19:30 Elle Zaga Filmklubb
20:00 Unge Ahmed
Elektra Bio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎