Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:15 Leto
15:30 Britt-Marie Var Här
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman Premiär
19:30 Aniara Premiär
20:00 The Favourite
i morgon
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
Fler dagar...
REGEMENTETS DOTTER
VAN GOGH - OF WHEAT FIELDS AND CLOUDED SKIES
DEGAS: PASSION FOR PERFECTION
VALKYRIAN
DEN UNGE PICASSO
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:15 Leto
15:30 Britt-Marie Var Här
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman Premiär
19:30 Aniara Premiär
20:00 The Favourite
i morgon
Elektra
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
Fler dagar...
Elektra nyhetsbrev
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
VINNARNA I TÄVLINGEN

Om oss

BESÖK
Vi finns i Culturen i Kopparlunden, Sintervägen 6, 721 30 Västerås
021-12 30 60 (kassa), e-post: elektra@elektrabio.se
Biljettbokning: bokning@elektrabio.se eller http://boka.elektrabio.se/vasteras
Biljettkassan öppnas senast 45 minuter före första föreställningen och hålls öppen till den sista föreställningen börjar.

PERSONAL
Leif Pettersson, verksamhetsledare, leif@elektrabio.se
Anders Eriksson, biografföreståndare, anders@elektrabio.se
Mats Sigfridsson, biljettkassa, evenemang, mats@elektrabio.se
Eetu Isoniemi, maskinist

STYRELSEN (e-post: elektra@elektrabio.se)
Roland Nilsson (ordförande)
Birgitta Nencioni (kassör)
Eva Andersson (v. ordf./sekr.)
Anders Nilsson
Kjell-Åke Jansson
Alberico Lecchini
Xavier Petitfrére 
Elisabeth Björk Lundmark (suppleant)
Zakaria Kwenga, Björn Nyström (revisorer)

VALBEREDNING
Börje Rönnqvist: borje@elektrabio.se
Mats Sigfridsson: mats@elektrabio.se

REPRESENTANTER I CULTUREN EKONOMISK FÖRENING
Leif Pettersson (ord.), Roland Nilsson (suppl.)

Synpunkter, förslag eller felaktigheter på hemsidan: webmaster@elektrabio.se


Publicerad 3/6 2016 kl 17:22. Senast uppdaterad 30/12 2018 kl 12:40.

i dag
13:15 Leto
15:30 Britt-Marie Var Här
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman Premiär
19:30 Aniara Premiär
20:00 The Favourite
i morgon
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur Premiär
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:00 Bohemian Rhapsody
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Aniara
20:00 Britt-Marie Var Här
sön 17 feb
13:00 Matiné: Ormtyglar + Alla döda små djur
13:15 Matiné: Agatha - granndetektiven (sv. tal & txt)
14:00 The Wife
15:30 Aniara
17:30 Eld & Lågor
18:00 Free Solo Premiär
19:30 Dogman
20:00 Leto
mån 18 feb
13:00 Leto
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 Dogman
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Film & samtal: Aniara Gäster: Pella Kågerman & Hugo Lilja
19:30 The Favourite
tis 19 feb
13:00 The Favourite
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 The Wife
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Moa Martinson - landsmodern
20:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
ons 20 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:15 Leto
14:15 Dogman
15:30 The Wife
17:30 Britt-Marie Var Här
18:00 Aniara
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
tors 21 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:00 The Wife
13:30 Eld & Lågor
15:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
16:00 Britt-Marie Var Här
18:00 Kulturredaktörens val: 491
20:00 Dogman
fre 22 feb
13:00 Bohemian Rhapsody
14:00 Eld & Lågor
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Woman at War Premiär
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Dogman
lör 23 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan Premiär
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune Premiär
14:30 Britt-Marie Var Här
15:30 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text) Premiär
17:30 Woman at War
18:00 Eld & Lågor
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
sön 24 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
14:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
16:15 Olavi Virta - en oförglömlig röst
18:30 Woman at War
19:30 Eld & Lågor
mån 25 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal) Premiär
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Eld & Lågor
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Dogman
18:00 Film & samtal: Free Solo Gäster: Håkan Bengtsson & Thor-Björn Käck
19:30 The Favourite
tis 26 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal)
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Moa Martinson - landsmodern
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Dogman
17:30 Woman at War
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Eld & Lågor
ons 27 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Bohemian Rhapsody
16:00 The Wife
17:30 Woman at War
18:00 Aniara
19:30 Leto
20:00 Britt-Marie Var Här
tors 28 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Eld & Lågor
16:00 The Wife
17:15 The Favourite
19:30 Woman at War
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎