Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
15:30 Den osynliga flickan
15:45 Nelly Rapp - Monsteragent Matiné (Guldbaggenominerad)
17:30 Servants
18:00 Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
i morgon
Elektra
15:30 Den osynliga flickan
15:45 Spring, Uje spring Guldbaggenominerad
17:30 Poltergeist Klassiker
18:00 Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
tis 19 jan
Elektra
15:15 Mank Guldbaggenominerad
15:45 Ghabe Guldbaggenominerad
17:45 Servants
18:00 Spring, Uje spring Guldbaggenominerad
Fler dagar...
Visas nu
ELEKTRA NYHETSBREV
KÖP EN STOL
ELEKTRA CAFÉ
BULLAN BARNSCEN
KLASSIKER
KULTURREDAKTÖRENS VAL
LIVE PÅ BIO
MATINÉ
NY FINSK FILM
SPRÅKCAFÉ
EUROPA CINEMAS
FOLKETS BIO
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
15:30 Den osynliga flickan
15:45 Nelly Rapp - Monsteragent Matiné (Guldbaggenominerad)
17:30 Servants
18:00 Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
i morgon
Elektra
15:30 Den osynliga flickan
15:45 Spring, Uje spring Guldbaggenominerad
17:30 Poltergeist Klassiker
18:00 Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
tis 19 jan
Elektra
15:15 Mank Guldbaggenominerad
15:45 Ghabe Guldbaggenominerad
17:45 Servants
18:00 Spring, Uje spring Guldbaggenominerad
Fler dagar...

Kommande filmer

Golem
Fantasy, Skräck av Carl Boese, Paul Wegener.
Kulturredaktörens val / Klassiker.
21/1
ORCA (Sv. txt)
Drama av Josephine Bornebusch.
22/1
1900
Drama av Bernardo Bertolucci.
Klassiker.
23/1
Havets sång
Animerad familjefilm av Tomm Moore.
Matiné.
23/1
Charter
Drama av Amanda Kernell.
23/1
Greta (Sv. txt)
Dokumentär av Nathan Grossman.
24/1
The Painted Bird
Krigsfilm, Thriller, Äventyr av Václav Marhoul.
Förintelsens Minnesdag.
27/1
Flykten över gränsen
Familjefilm av Johanne Helgeland.
Förintelsens Minnesdag.
Från27/1
Framtiden är vår
Drama av Alexandre de La Patellière, Matthieu Delaporte.
Premiär29/1
Sound of Metal
Av Darius Marder.
Premiär5/2
The man who sold his skin
Drama av Kaouther Ben Hania.
Premiär12/2
Slaget om Alger
Krigsfilm av Gillo Pontecorvo.
Kulturredaktörens val / Klassiker.
25/2
Sånger om kärlek
Dokumentär av Anu Kuivalainen.
Ny finsk film.
Premiär28/2
Demonernas port
Action, Äventyr av Akira Kurosawa.
Klassiker.
1/3
Sanjuro
Äventyr av Akira Kurosawa.
Klassiker.
4/3
Blodets tron
Äventyr av Akira Kurosawa.
Klassiker.
6/3
Yojimbo - livvakten
Äventyr av Akira Kurosawa.
Klassiker.
10/3
Den vilda flykten
Äventyr av Akira Kurosawa.
Klassiker.
18/3
De sju samurajerna
Äventyr av Akira Kurosawa.
Klassiker.
23/3
Ådalen 31
Av Bo Widerberg.
Kulturredaktörens val / Klassiker.
25/3
Sällskapsspel
Drama av Jenni Toivoniemi.
Ny finsk film.
Premiär28/3
Eden
Komedi av Ulla Heikkilä.
4/4
Den siste kejsaren
Drama, Verklighetsbaserad av Bernardo Bertolucci.
Kulturredaktörens val / Klassiker.
29/4
(Sökarna)
Action av Daniel Fridell, Peter Cartriers.
Kulturredaktörens val / Klassiker.
27/5
White Material
Drama av Claire Denis.
Kulturredaktörens val.
23/6
10:ans filmklubb
Premiärdatum ej bestämt
A Hidden Life
Drama, Verklighetsbaserad av Terrence Malick.
Premiärdatum ej bestämt
Apstjärnan
Animerad film, Barnfilm av Linda Hambäck.
Premiärdatum ej bestämt
Berlin Alexanderplatz
Drama av Burhan Qurbani.
Premiärdatum ej bestämt
Billie
Dokumentär av James Erskine.
Premiärdatum ej bestämt
Bröllop, begravning och dop - filmen
Drama av Colin Nutley.
Premiärdatum ej bestämt
De bästa åren
Drama, Romantik av Gabriele Muccino.
Premiärdatum ej bestämt
Döden på Nilen
Drama, Mysterie, Thriller av Kenneth Branagh.
Premiärdatum ej bestämt
Gagarine
Drama av Fanny Liatard, Jérémy Trouilh.
Premiärdatum ej bestämt
Mamma Mu hittar hem
Premiärdatum ej bestämt
Pinocchio
Drama, Familjefilm, Fantasy av Matteo Garrone.
Premiärdatum ej bestämt
Psykos i Stockholm (Sv. txt)
Drama av Maria Bäck.
Premiärdatum ej bestämt
Självporträtt
Dokumentär av Katja Høgset, Margreth Olin, Espen Wallin.
Premiärdatum ej bestämt
Tills solen går upp
Drama, Komedi av Peter Dalle.
Premiärdatum ej bestämt

i dag
15:30 Den osynliga flickan
15:45 Nelly Rapp - Monsteragent Matiné (Guldbaggenominerad)
17:30 Servants
18:00 Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
i morgon
15:30 Den osynliga flickan
15:45 Spring, Uje spring Guldbaggenominerad
17:30 Poltergeist Klassiker
18:00 Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
tis 19 jan
15:15 Mank Guldbaggenominerad
15:45 Ghabe Guldbaggenominerad
17:45 Servants
18:00 Spring, Uje spring Guldbaggenominerad
ons 20 jan
15:30 Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
15:45 Ghabe Guldbaggenominerad
17:45 Servants
18:00 Den osynliga flickan
tors 21 jan
15:15 Mank Guldbaggenominerad
15:45 Spring, Uje spring Guldbaggenominerad
17:45 Ghabe Guldbaggenominerad
18:00 Golem Kulturredaktörens val / Klassiker
Elektra Bio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎