Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:30 Inte den du tror
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
Elektra
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
Fler dagar...
VI SOM ÄLSKADE VARANN SÅ MYCKET
NOCTURNAL ANIMALS
PUSH
MAX & MAJA PÅ DET MAGISKA MUSÉET
FÅRET SHAUN - FARMAGEDDON
PLING, TUUT, TA-RIA TAKATA
BLINDED BY THE LIGHT
MANON
AURORA
RAYMONDA
LEJONKUNGEN (sv. tal)
BOHEMIAN RHAPSODY
FILM & SAMTAL 28/10
KUVA 31/10
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:30 Inte den du tror
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
Elektra
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
Fler dagar...
Elektra Bio veckobrev
Anmäl dig till vårt veckobrev   Om integritet
CAFÉ KOPPAR

Kommande filmer

Vi som älskade varann så mycket
Drama av Ettore Scola.
Klassiker.
Visas endast23/10
Nocturnal Animals
Drama, Thriller av Tom Ford.
Zaga filmklubb.
Visas endast24/10
Push (sv. txt)
Dokumentär av Fredrik Gertten.
Film & samtal 28 oktober 18:00.
Premiär25/10
Max & Maja på det magiska museet (sv. tal)
Animerad barn & familjefilm av Martin Kotik & Inna Evlannikova.
Höstlovsbio.
Premiär26/10
Blinded by the light
Drama, Komedi av Gurinder Chadha.
Höstlovsbio.
Premiär26/10
Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal)
Animerad familjefilm av Will Becher, Richard Phelan, Richard Starzak.
Höstlovsbio.
Premiär26/10
Aurora
Drama, Komedi av Miia Tervo.
Ny finsk film.
Visas endast27/10
Lejonkungen (sv. tal)
Familjefilm, Fantasy, Äventyr av Jon Favreau.
Höstlovsbio.
Premiär28/10
Bohemian Rhapsody
Drama, Musik av Bryan Singer.
ROCK EVERYBODY - FILM.
Visas endast29/10
Lejonkungen (eng. tal)
Familjefilm, Fantasy, Äventyr av Jon Favreau.
29/10
Pradomuseet - en samling underverk
Dokumentär av Valeria Parisi.
KONST.
Visas endast30/10
The Blob - Faran från skyn
Action av Irvin Yeaworth, Russell S. Doughten.
Kulturredaktörens val / Klassiker.
Nypremiär31/10
Citronträd och Motorolja
Av Roger Donaldson.
10:ans filmklubb.
31/10
Pavarotti
Dokumentär av Ron Howard.
Premiär1/11
Sorry We Missed You
Drama av Ken Loach.
Premiär1/11
Hellraiser
Av Clive Barker.
Skräckfilmsafton.
Visas endast2/11
Rabid
Av David Cronenberg.
Skräckfilmsafton.
Visas endast2/11
Alien - den åttonde passageraren
Science Fiction av Ridley Scott.
Rymdfilm x3 / Klassiker.
Nypremiär4/11
Terraferma
Drama av Emanuele Crialese.
5/11
En kärlekshistoria
Av Roy Andersson.
6/11
T.S. Spivets fantastiska resa
Drama, Familjefilm, Komedi av Jean-Pierre Jeunet.
Skolbio6/11
Elle
Drama, Thriller av Paul Verhoeven.
Zaga filmklubb.
Visas endast7/11
Jag kommer hem igen till jul
Drama av Ella Lemhagen.
Musikafton med film, mat & musik 8 november 18.00.
Premiär8/11
Sara med allt sitt väsen (sv. txt)
Dokumentär av Gunilla Bresky.
Film & samtal 11 november 18.00.
Premiär8/11
Arne Alligator
Animerad barnfilm av Ilkka Rautio.
Premiär9/11
Felix på vilda äventyr (sv. tal)
Animerad familjefilm av Gary Wang.
Premiär9/11
Brevbäraren som byggde ett palats
Drama av Nils Tavernier.
Premiär15/11
Om det oändliga (sv. txt)
Drama av Roy Andersson.
Premiär15/11
När jag blev stulen andra veckan i juni
Barnfilm, Familjefilm, Äventyr av Marjut Komulainen.
FINSK BARNFILM.
Visas endast16/11
Bröderna Mozart
Av Suzanne Osten.
Film & samtal.
Visas endast18/11
Tintoretto - en rebell i Venedig
Dokumentär av Giuseppe Domingo Romano.
KONST.
Visas endast20/11
Blade Runner 2049
Action, Science Fiction av Denis Villeneuve.
Zaga filmklubb.
Visas endast21/11
I Guds namn
Drama av Francois Ozon.
Premiär22/11
The Lighthouse
Drama, Skräck av Robert Eggers.
Premiär22/11
Det egna landet
Drama av Markku Pölönen.
Ny finsk film.
Visas endast24/11
Ella Fitzgerald: Just One Of Those Things
Dokumentär av Leslie Woodhead.
Jazzens legender.
Visas endast26/11
Dr Strangelove eller: Hur jag slutade ängslas och lärde mig älska bomben
Drama av Stanley Kubrik.
Kulturredaktörens val.
Nypremiär28/11
Blues Brothers
Av John Landis.
Klassiker.
29/11
A Star Is Born Encore
Drama, Musik av Bradley Cooper.
ROCK EVERYBODY - FILM.
Visas endast3/12
The Greatest Showman
Drama, Musikal av Michael Gracey.
Zaga filmklubb.
Visas endast5/12
Porträtt av en kvinna i brand
Drama av Céline Sciamma.
Premiär13/12
Snipp, Snapp, Snut och Tråkmånsarna
Barnfilm av Cecilia Actis, Mia Hulterstam.
Premiär14/12
Den långa flykten
Animerad film, Drama av Martin Rosen.
Kulturredaktörens val / Klassiker.
Nypremiär19/12
Parasit
Drama av Joon-ho Bong.
Premiär20/12
En del av mitt hjärta (sv. txt)
Av Edward af Sillén.
Premiär25/12
Eremitaget
Dokumentär av Margy Kinmonth.
KONST.
Visas endast5/2
Give Me Liberty
Komedi av Kirill Mikhanovsky.
Premiär21/2
Frida Kahlo. Viva La Vida

KONST.
Visas endast26/2

i dag
13:30 Inte den du tror
15:00 Smärta och ära
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Judy
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Unge Ahmed
i morgon
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
15:15 Unge Ahmed
15:45 Downton Abbey
18:00 Vi som älskade varann så mycket Klassiker
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tors 24 okt
09:30 Halvdan Viking (sv. txt) Skolbio
13:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
13:30 Smärta och ära
15:30 Inte den du tror
15:45 Downton Abbey
17:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
19:30 Nocturnal Animals Zaga Filmklubb
20:00 En komikers uppväxt (sv. txt)
fre 25 okt
13:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
13:15 Downton Abbey
15:30 Smärta och ära
15:45 Unge Ahmed
17:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
18:00 Push (sv. txt) Premiär
19:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya
20:00 Judy
lör 26 okt
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
17:00 Push (sv. txt)
19:00 Manon Opera från The Met (live)
sön 27 okt
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
16:00 Raymonda Balett från Bolsjoj (live)
16:15 Aurora Ny finsk film
18:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
19:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
20:15 Gud finns, hennes namn är Petrunya
mån 28 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Blinded by the light Höstlovsbio
15:30 Unge Ahmed
17:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
18:00 Push (sv. txt) Film & samtal
19:30 Smärta och ära
20:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tis 29 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
15:00 Unge Ahmed
15:15 Blinded by the light Höstlovsbio
16:30 Bohemian Rhapsody Rock Everybody - Film
17:30 Judy
19:00 Lejonkungen (eng. tal)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya
ons 30 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
15:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
17:30 Smärta och ära
18:00 Pradomuseet - en samling underverk Konst
19:30 Push (sv. txt)
20:00 Judy
tors 31 okt
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:15 Downton Abbey
15:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
17:30 Unge Ahmed
18:00 The Blob - Faran från skyn Kulturredaktörens val / Klassiker
20:00 Smärta och ära
fre 1 nov
09:30 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
10:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
10:30 Lejonkungen (sv. tal) Höstlovsbio
13:00 Max & Maja på det magiska museet (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Blinded by the light Höstlovsbio
15:00 Downton Abbey
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
17:30 Pavarotti Premiär
18:00 Sorry We Missed You Premiär
19:30 En komikers uppväxt (sv. txt)
20:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
lör 2 nov
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
14:15 En komikers uppväxt (sv. txt)
15:00 Judy
16:00 Unge Ahmed
17:30 Pavarotti
18:00 Rabid Skräckfilmskväll
19:30 Push (sv. txt)
20:00 Hellraiser Skräckfilmskväll
sön 3 nov
13:00 Fåret Shaun Filmen - Farmageddon (sv. tal) Höstlovsbio
13:15 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio
14:15 Unge Ahmed
15:00 Manon Opera från The Met (repris)
16:00 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
18:00 Sorry We Missed You
19:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
20:00 En komikers uppväxt (sv. txt)
mån 4 nov
13:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
14:00 Judy
15:30 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
16:00 Sorry We Missed You
17:30 Pavarotti
18:00 Alien - den åttonde passageraren Rymdfilm x3 / Film & samtal
19:30 Push (sv. txt)
20:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
tis 5 nov
13:15 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
14:00 Push (sv. txt)
15:30 Downton Abbey
15:45 Judy
18:00 Industrihistoriska filmdagar 1
18:00 Terraferma
20:00 Blinded by the light
20:15 Smärta och ära
ons 6 nov
09:30 T.S. Spivets fantastiska resa Skolbio
13:15 En kärlekshistoria
13:30 Smärta och ära
15:30 Blinded by the light
15:45 Pavarotti
17:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
19:30 Judy
20:15 Bortom det synliga - filmen om Hilma af Klint
tors 7 nov
09:30 T.S. Spivets fantastiska resa Skolbio
13:15 En kärlekshistoria
13:30 Judy
15:45 En komikers uppväxt (sv. txt)
16:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (sv. txt)
17:30 Pavarotti
18:00 Sorry We Missed You
19:30 Elle Zaga Filmklubb
20:00 Unge Ahmed
Elektra Bio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎