Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:00 Eldens färger Kort tid
13:15 A Man Called Otto
15:30 Holy Spider
15:45 Skolan vid världens ände Kort tid
17:45 Historjá - Stygn för Sápmi Guldbagge - dokumentär
18:00 En sång för min dotter Kort tid
19:45 Decision to Leave Sista dagen
20:00 Wannsee 1942
i morgon
Elektra
13:00 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
13:15 Mrs. Harris Goes to Paris Kort tid / Oscarnominerad
15:00 A Man Called Otto
15:30 Holy Spider
17:30 En sång för min dotter Kort tid
17:45 Tori och Lokita Premiär
19:30 The Fabelmans Premiär / Oscarnominerad
20:00 Boy from Heaven Guldbaggebelönad
lör 4 feb
Elektra
20:00 BTS: Yet to come in Cinemas Konsert
20:15 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
Fler dagar...
ELEKTRA NYHETSBREV
TOUCHING FREEDOM
ELEKTRA CAFÉ
ALFONS ÅBERG 50 ÅR
BIOPASSET
ANDRA AKTEN
EUROPA CINEMAS
TÁR
STUDENTBIO
SPRÅKCAFÉ
SYNTOLKADE FILMER
FOLKETS BIO
KÖP EN STOL
KVINNOHUSET
BILJETTER
NYHETSBREV
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
13:00 Eldens färger Kort tid
13:15 A Man Called Otto
15:30 Holy Spider
15:45 Skolan vid världens ände Kort tid
17:45 Historjá - Stygn för Sápmi Guldbagge - dokumentär
18:00 En sång för min dotter Kort tid
19:45 Decision to Leave Sista dagen
20:00 Wannsee 1942
i morgon
Elektra
13:00 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
13:15 Mrs. Harris Goes to Paris Kort tid / Oscarnominerad
15:00 A Man Called Otto
15:30 Holy Spider
17:30 En sång för min dotter Kort tid
17:45 Tori och Lokita Premiär
19:30 The Fabelmans Premiär / Oscarnominerad
20:00 Boy from Heaven Guldbaggebelönad
lör 4 feb
Elektra
20:00 BTS: Yet to come in Cinemas Konsert
20:15 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
Fler dagar...

Kommande filmer

The Fabelmans
Drama av Steven Spielberg.
Oscarnominerad.
Premiär3/2
Tori och Lokita
Drama av Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne.
Premiär3/2
Ikiru - Att leva
Drama av Akira Kurosawa.
9/2
Touching Freedom
Dokumentär av Manal Masri.
Premiär10/2
Godland
Drama av Hlynur Pálmason.
Premiär10/2
Aja baja, Alfons Åberg
Animerad familjefilm av Tomas Alfredson.
Alfons Åberg 50 år.
11/2
Bara knyt, Alfons!
Animerad familjefilm av Tomas Alfredson.
Alfons Åberg 50 år.
11/2
Alfons och hemlige Mållgan
Animerad familjefilm av Tomas Alfredson.
Alfons Åberg 50 år.
12/2
Kikka!
Biografi, drama, musik av Anna Paavilainen.
Ny finsk film.
Premiär12/2
Himmel och helvete
Drama, Thriller av Akira Kurosawa.
16/2
Aftersun
Drama av Charlotte Wells.
Oscarnominerad.
Premiär17/2
Tillbaka till Seoul
Drama av Davy Chou.
Premiär17/2
Mucklorna
Animerad familjefilm av Ali Samadi Ahadi.
Premiär18/2
Maija Isola
Dokumentär av Leena Kilpeläinen.
Konst på bio.
Visas endast19/2
Ran
Action, drama, krig av Akira Kurosawa.
23/2
No Bears
Drama av Jafar Panahi.
Premiär24/2
Andra akten
Drama, Romantik av Mårten Klingberg.
Premiär24/2
Den makalöse Maurice
Animerad familjefilm av Toby Genkel, Florian Westermann.
Premiär25/2
Marschen mot Rom
Dokumentär av Mark Cousins.
Premiär3/3
Tár
Biografi, drama, musik av Todd Field.
Oscarnominerad.
Premiär3/3
Mary Cassatt - Painting the modern woman
Dokumentär av Ali Ray.
Konst på bio.
Visas endast8/3
Perfect Blue
Animerat drama, thriller av Satoshi Kon.
9/3
Exodus
Drama av Abbe Hassan.
Premiär10/3
The Whale
Drama av Darren Aronofsky.
HALVA PRISET MED BIOPASSET. Oscarnominerad.
Premiär10/3
Tokyo godfathers
Animerat äventyr, komedi av Satoshi Kon, Shôgo Furuya.
23/3
Saint Omer
Drama av Alice Diop.
Premiär24/3
Grymma tider - vårdarbetets sånger
Dokumentär, musikal av Susanna Helke.
Ny finsk film.
Premiär26/3
Paprika
Animerad, Fantasy, Drama av Satoshi Kon.
30/3
Motståndaren
Drama av Milad Alami.
Premiär31/3
Minnet av vatten
Science fiction, thriller av Saara Saarela.
Ny finsk film.
Premiär23/4
Jorden runt på 100 minuter
Dokumentär av Anders Hanser.
PRO kultur.
26/4
Close
Drama av Lukas Dhont.
Premiärdatum ej bestämt
Den blå kaftanen
Drama av Maryam Touzani.
Premiärdatum ej bestämt
En vacker dag ...
Drama av Mia Hansen- Løve .
Premiärdatum ej bestämt
Eo
Drama av Jerzy Skolimowski.
Premiärdatum ej bestämt
Kungen (Sv. txt)
Dokumentär av Karin af Klintberg.
Premiärdatum ej bestämt
Leva tills jag dör
Dokumentär av Gustav Ågerstrand, Åsa Ekman, Oscar Hedin Hetteberg, Anders Teigen.
Film & samtal.
Premiärdatum ej bestämt

i dag
13:00 Eldens färger Kort tid
13:15 A Man Called Otto
15:30 Holy Spider
15:45 Skolan vid världens ände Kort tid
17:45 Historjá - Stygn för Sápmi Guldbagge - dokumentär
18:00 En sång för min dotter Kort tid
19:45 Decision to Leave Sista dagen
20:00 Wannsee 1942
i morgon
13:00 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
13:15 Mrs. Harris Goes to Paris Kort tid / Oscarnominerad
15:00 A Man Called Otto
15:30 Holy Spider
17:30 En sång för min dotter Kort tid
17:45 Tori och Lokita Premiär
19:30 The Fabelmans Premiär / Oscarnominerad
20:00 Boy from Heaven Guldbaggebelönad
lör 4 feb
20:00 BTS: Yet to come in Cinemas Konsert
20:15 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
sön 5 feb
13:00 Mumier på äventyr
13:15 Knorr
15:00 André Rieu i Dublin Konsert
15:15 The Fabelmans Oscarnominerad
17:45 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
18:00 Holy Spider
20:00 A Man Called Otto
20:15 Pissa i motvind Kort tid
mån 6 feb
13:00 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
13:15 Eldens färger Kort tid
15:15 Skolan vid världens ände Kort tid
15:45 Tori och Lokita
17:30 Holy Spider
17:45 Boy from Heaven Guldbaggebelönad
19:45 A Man Called Otto
20:00 Wannsee 1942
tis 7 feb
13:00 A Man Called Otto
13:15 Holy Spider
15:30 En sång för min dotter
16:00 Pissa i motvind Sista dagen
17:30 The Fabelmans Oscarnominerad
18:00 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
20:00 Mrs. Harris Goes to Paris Kort tid / Oscarnominerad
20:15 Tori och Lokita
ons 8 feb
13:00 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
13:15 Holy Spider
15:15 Skolan vid världens ände Sista dagen
15:30 A Man Called Otto
17:30 En sång för min dotter Sista dagen
18:00 Wannsee 1942
19:30 Triangle of Sadness Guldbaggebelönad / Oscarnominerad
20:00 Boy from Heaven Guldbaggebelönad
tors 9 feb
13:00 Mrs. Harris Goes to Paris Kort tid / Oscarnominerad
13:15 Triangle of Sadness Guldbaggebelönad / Oscarnominerad
15:15 Holy Spider
16:00 The Fabelmans Oscarnominerad
17:30 Ikiru - Att leva Klassiker
19:00 A Man Called Otto
20:15 The Banshees of Inisherin Oscarnominerad
Elektra Bio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎